Dom Herbat Blog – Wszystko o herbacie

Yogi Tea – zdrowie ukryte w herbatach

Dodaj komentarz

Yogi Tea to bardzo popularna w naszym sklepie seria herbat ziołowo-korzennych, które oprócz niepowtarzalnego smaku i aromatu mają także wiele właściwości zdrowotnych. Z jednej strony bazują na ponad 80 wyselekcjonowanych ziołach i przyprawach z certyfikowanych upraw ekologicznych. Z drugiej natomiast są efektem ponad 5000 lat praktycznej wiedzy o człowieku jaką dysponuje Ajurweda, która bywa nazywana matką medycyny.

Dom Herbat - herbata - yogi tea - ajurweda
Czym jest Ajurweda i o co w niej chodzi?

Ajurweda jest starohinduskim system medycyny naturalnej i zarazem najstarszym ze znanych tego typu systemów na świecie. Cechuje się on holistycznym podejściem do człowieka, zgodnie z którym na nasze zdrowie wpływają wszystkie aspekty naszego życia. Począwszy od sposobu odżywiania, poprzez pogodę, styl życia, emocje, długość i jakość snu a na aktywności fizycznej, umysłowej i seksualnej skończywszy. To co szczególnie cenione jest w Ajurwedzie, to jej nastawienie na promowanie zdrowego stylu życia i wzmacnianie wrodzonej odporności. To podejście jest zresztą zapisane w samej nazwie tego systemu, bo Ajurweda jest złożeniem słów ajuh – „życie” oraz veda – „wiedza, mądrość” i oznacza „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”
Według Ajurwedy cały wszechświat, w tym także człowiek jest energią. Stworzeni więc jesteśmy z energii, a w zasadzie, indywidualnej dla każdego z nas mieszanki trzech energii witalnych: Vata, Pitta i Kapha, które powstają z połączenia pięciu żywiołów: ziemi, wody, ognia, powietrza i eteru. Kiedy się rodzimy połączone w nas energie witalne pozostają w pierwotnej równowadze zwanej konstytucją. Wraz z kolejnymi latami życia, bardzo często nieświadomie, jest ona przez nas niszczona poprzez złe odżywianie, stres, działanie wbrew sobie, nadmierną ambicję i dążenie do rzeczy i spraw, które nam nie służą. Im bardziej nasza równowaga(konstytucja) jest stabilna i silna, tym bardziej jesteśmy odporni na choroby. Ma ona także wpływ na naszą siłę fizyczną i psychiczną, zdolności, temperament oraz potrzeby, którym ulegamy.

Dom Herbat - herbata - yogi tea - ajurweda

Czy Ajurweda sprawdza się w krajach zachodu?

Już w 1979 roku Ajurweda została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedną z koncepcji zdrowia i terapii, które mogą być przydatne zwłaszcza w krajach rozwijających się. Natomiast, to o czym wielu z nas nie wie, to fakt, że od 2015 roku Ajurweda jest częścią systemu opieki zdrowotnej w Szwajcarii, a tamtejsze firmy ubezpieczeniowe refundują zabiegi ajurwedyjskie oraz zakup środków leczniczych. Sami lekarze medycyny ajurwedyjskiej mają natomiast prawo przepisywania i wydawania produktów terapeutycznych, które w Szwajcarii uznawane są za leki, a nie suplementy diety czy kosmetyki.
Nie wszyscy też wiedzą, że tak popularna w krajach Zachodu joga, która pozwala zadbać o sprawność fizyczną oraz odpowiednie zrelaksowanie i wyciszenie, jest jednym z elementów klasycznej Ajurwedy. Stąd też na opakowaniach Yogi Tea możecie znaleźć grafiki przedstawiające jogowe pozycje.

Nam nie pozostaje nic innego jak tylko zaprosić Was do tego nieco tajemniczego świata starohinduskiej wiedzy, smaków i aromatów.

Autor: DomHerbat

Dom Herbat - blog o herbacie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s