Dom Herbat Blog – Wszystko o herbacie

Pijąc zieloną herbatę zapewniasz sobie większą sprawność w starszym wieku.

Dodaj komentarz

Jak podaje PAP – Nauka w Polsce  osoby pijące regularnie zieloną herbatę zachowują większą sprawność i niezależność w starszym wieku, niż ich rówieśnicy, którzy nie są amatorami tego napoju.

Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w Sendai , którzy przez trzy lata śledzili stan zdrowia blisko 14 tys. dorosłych osób w wieku 65 lat i starszych.

Okazało się, że w porównaniu z osobami, które piły mniej niż jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie, ci, którzy spożywali jej najwięcej, tj. minimum pięć filiżanek w ciągu dnia, byli o jedną trzecią mniej narażeni na niesprawność, problemy z codziennym funkcjonowaniem i wykonywaniem podstawowych czynności, jak mycie się czy ubieranie. Picie średnio 3-4 filiżanek tego napoju dziennie obniżało ryzyko niesprawności o jedną czwartą.

Zdaniem autorów pracy, spożywanie zielonej herbaty było silnie związane z niższym ryzykiem występowania niepełnosprawności czynnościowej, nawet po uwzględnieniu czynników mogących mieć wpływ na ostateczne wyniki.

Amatorzy zielonej herbaty generalnie stosowali zdrowszą dietę – bogatszą w ryby, warzywa i owoce, byli też lepiej wykształceni, rzadziej palili, rzadziej przechodzili zawały serca i udary mózgu oraz zachowywali większą sprawność umysłową. Ponadto, byli bardziej aktywni towarzysko i mieli większe oparcie w rodzinie i przyjaciołach.

Ale nawet po uwzględnieniu tego wszystkiego, związek między regularnym spożyciem zielonej herbaty a niższym ryzykiem niesprawności utrzymał się.

Na razie nie jest jasne, w jaki sposób zielona herbata mogłaby chronić przed spadkiem sprawności czynnościowej wraz z wiekiem. Ale, na przykład jedno z ostatnich badań wykazało, że napój ten może poprawiać siłę mięśni u starszych pań, przypominają naukowcy.

Ponadto, zielona herbata zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. W ten sposób spowalniają procesy starzenia oraz opóźniają rozwój wielu schorzeń związanych z wiekiem.

Naukowcy przypominają zarazem, że choć picie umiarkowanych ilości zielonej herbaty jest uważane za bezpieczne to zawiera ona kofeinę i pewne ilości witaminy K, przez co może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna czy acenokumarol.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Autor: DomHerbat

Dom Herbat - blog o herbacie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s